راه‌کارهایی برای ترویج حجاب در جامعه
31 اردیبهشت 1402 - 1:15
بازدید 441
پ
پ

اگر نوجوان یا جوان ایرانی باورهای دینی قوی‌ داشته باشد و الگوهای خود را از انسان‌های برگزیده و اولیا و بزرگان دین انتخاب کند، در مقابل اروپاییان خود را گم نکرده و دچار برتربینی آنان نسبت به خود نمی‌شود.
یکی از مسائل حساس و مورد توجه در بین احکام فردی و اجتماعی را می‌توان مسأله حجاب و عفاف دانست اما نکته اساسی در این مورد این است که ببینیم راهکارهای ترویج این فرهنگ در جامعه چیست؟ که در این نوشتار به آن خواهیم پرداخت.
این نکته نباید مورد غفلت قرار گیرد که در مورد ترویج حجاب و فرهنگ پوشش در بین مردم، بیشترین تأثیر را مسئولین مربوطه دارند. آنان باید با اختصاص دادن بودجه مناسب و هزینه کردن در این زمینه و برنامه‌ریزی مناسب، به تقویت بنیه‌ها و زیرساخت‌هایی بپردازند که منجر به پذیرش حجاب توسط دختران این سرزمین شود. مقام معظم رهبری در صحبت‌هایی در مورد حجاب، خطاب به مسئولین فرمودند که در جامعه به ولنگاری فرهنگی رسیده‌ایم؛ یعنی مسئولین مربوطه، فرهنگ را به امان خدا رها کرده و هیچ برنامه‌ای برای آن ندارند و این بی‌برنامگی و این بی‌تفاوتی مسئولین مربوطه، کار را به وضعیت موجود رسانده است.
بنابراین مهم‌ترین راه‌کار مقابله با بدحجابی، پای کار آمدن همه ارگان‌های دولتی و برنامه‌ریزی و اختصاص بودجه مناسب به این امر توسط مسئولین مربوطه است که با ‌دلسوزی و اعتقاد به حجاب، این مسأله را در جامعه ترویج دهند؛ لذا موارد ذیل به عنوان پیشنهادی برای مسئولین مربوطه ارائه می‌شود:
۱٫ تقویت بعد معرفتی
الف) معرفت دینی:
آگاهی دادن به جوانان نسبت هر کاری مهم‌ترین راه برای ترویج آن کار است. ما باید در مدرسه و دانشگاه‌ها به تبیین مسأله حجاب بپردازیم و دلایل وجوب آن و محدوده آن را برای جوانان به خصوص دختران توضیح داده و برای آنان ثابت کنیم این مطلب دستور خدا و از واجبات اسلام است. به طور کلی تقویب بنیه اعتقادی در بین جوانان یکی از مهم‌ترین عوامل پای‌بند شدن به حجاب به شمار می‌آید.
اگر شخصی بپذیرد خدایی حکیم وجود دارد و انسان را برای زندگی در جهان آخرت خلق کرده و برای رسیدن به زندگی عالی در آن سرا دستوراتی داده است و رعایت نکردن آن دستورات نیز به معنای عذاب الهی و از بین رفتن زندگی خوب و عالی انسان و دوری از خداست، بدون شک تلاش خواهد کرد که همه دستورات الهی و این مورد را نیز رعایت کند.
برای این کار نیز می‌توان از روحانیت در مدارس بهره برد که حجاب را از همان کودکی به دختران بیاموزند و همچنین با تهیه کتابچه و فیلم کوتاه، انیمیشن و برنامه‌های هنری، این مسأله را در بین دختران نوجوان ترویج داد و در دانشگاه نیز با مطالب عمیق‌تر و استدلال‌های قوی‌تر به این امر مهم پرداخت.
البته در اینجا نقش خانواده و پدر و مادر نیز بسیار مؤثر است، خانوده با تربیت درست و دینی بچه‌ها و نوجوانان خود، می‌توانند آنها را نسبت به آینده خود بیمه کنند. اگر مادر بتواند از همان دوران طفولیت و سپس نوجوانی به درستی حجاب را برای دختر خود تبیین کند و پوشش او مناسب و در شأن یک دختر مسلمان باشد و آن دختر آگاهانه و با علم و استدلال حجاب را برگزیند، اینجاست که آن دختر هرجا برود ولو در دانشگاه و محل کار، هرگز حجاب خود را کنار نخواهد گذاشت، پس خانواده نیز در بعد معرفت دینی بسیار مؤثر است و می‌تواند نقشی بی‌نظیر ایفا کند.
ب) معرفت اجتماعی:
باید از همان بچگی و نوجوانی، جوان ایرانی را به نحوی تربیت کرد که به داشته‌ها و گذشته خود افتخار کند و به نیکی جایگاه خود را بداند و هرگز دچار بحران هویت نشود و به از خود بیگانگی مبتلا نشود، اگر نوجوان ما بداند که او برای بندگی خدا آمده، هدف و کمال او رسیدن به خدا و اطاعت از خداست، او هرگز خود را گم نکرده و هویت خود را فراموش نخواهد کرد.
همچنین اگر نوجوان یا جوان ایرانی باورهای دینی قوی‌ای داشته باشد و الگوهای خود را از انسان‌های برگزیده و اولیا و بزرگان دین انتخاب کند، در مقابل اروپاییان خود را گم نکرده و دچار برتربینی آنان نسبت به خود نمی‌شود و همیشه به داشته‌های خود بیشتر از آنان اهمیت می‌دهد و به الگوهای خود می‌نازد تا دیگران.
۲٫ تغییر در الگوهای جمعه
بدون شک رسانه – اعم از صدا و سیما، سینما، فضای مجازی – در دنیای امروز بیشترین تأثیر را در بین مردم دارد. رسانه می‌تواند برای جوانان و نوجوانان الگوسازی کند، با تهیه چند فیلم کوتاه و بلند در موضوعی خاص می‌توان آن موضوع را در بین مردم خوب یا بد جلوه داد، لذا مسئولین رسانه باید با دلسوزی بیشتر نسبت به امر حجاب، تلاش کنند با ساختن فیلم‌های مناسب به ترویج این امر و الگوسازی مناسب برای جوانان اقدام کنند.

با برخورد با سلبریتی‌ها و ملزم کردن آنها به رعایت حجاب اسلامی و اخراج و برخورد مواردی که با شئونات اسلامی سازگاری ندارد، می‌توان به وضعیت نابسامان سینما نیز سروسامان داد؛ همچنین با ممنوع کردن پخش فیلم‌هایی با محتوا و حجاب نامناسب، می‌توان با یکی از مهم‌ترین عوامل ترویج بی‌حجابی در کشور مقابله کرد و الگوهای رفتاری جامعه را اصلاح کرد.

۳٫ آگاهی از پیامدهای بی‌حجابی
با آگاهی دادن به جوانان نسبت به پیامدهای بی‌حجابی در جامعه می‌توان بسیاری از آنان را متقاعد کرد که این رفتار و این نوع پوشش درست نیست و اندکی در رفتار خود تجدید نظر کنند، زمانی که جوانی بداند زندگی خود او نیز در آینده نه چندان دور، دچار تنش و تشویش و خدای ناکرده طلاق و جدایی و خیانت خواهد شد، بدون شک در رفتار خود تجدید نظر خواهد کرد.
امیدواریم مسئولین مربوطه با دلسوزی تمام، ضرورت این امر را درک کرده و با تمام توان به مقابله با تهاجم فرهنگی آمده و به بازسازی فرهنگ ناب اسلامی ایرانی بپردازند.
* حجت‌الاسلام محمد فرضی‌پوریان استاد حوزه علمیه قم
منبع: سایت خبرگزاری تسنیم

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شـماره تمـاس 041-33282750
پسـت الـکترونیـکی info@fajrhospital.ir
آدرس پسـتی تبریز / خیابان گلکار / جنب تالار صدرا