مهارت تفکر خلاقانه
05 مرداد 1401 - 13:14
بازدید 56

تفکر خلاق یک راه ایده آل برای دیدن و انجام کارها است.

روزی روزگاری معلمی از دانش‌آموزان پرسید که چگونه می‌توان از بطری پلاستیکی که در خانه داشت دوباره استفاده کرد، زیرا نمی‌خواست آن را دور بیندازد. تقریباً ۹۵٪ از کلاس به این نتیجه رسیدند. پاسخ استفاده مجدد از بطری برای نوشیدن آب ساده، پس از شستن صحیح آن. مابقی ۵ درصد به پاسخ هایی مانند استفاده از بطری به عنوان ذخیره سازی تلفن، پس از نصف کردن آن و چسباندن میخ در پشت به پاسخ هایی رسیدند. روی دیوارها وصل شود، و یا می توان آن را از وسط نصف کرد و به عنوان گلدان برای رشد گیاهان استفاده کرد و یا می توان از آن به عنوان قوطی ذخیره غلات در خانه استفاده کرد. معلم از دانش‌آموزان برای ارائه چنین ایده‌های منحصربه‌فردی تشکر کرد».

از این داستان متوجه شدیم که راه حل های جایگزین زیادی وجود دارد که می تواند برای حل هر نوع مشکلی در زندگی به ذهن ما بیاید. اگر می‌خواهید جزو ۵ درصد برتر کلاس باشید، باید درگیر تفکر خلاق باشید، که نوعی تفکر است که ایده‌ها، افکار منحصربه‌فردی را به ذهن شما می‌آورد که متفاوت از همکلاسی‌هایتان خواهد بود.

معنی تفکر خلاق
تفکر خلاق به معنای ارتقاء چیزهایی نیست که از قبل وجود داشته اند، بلکه در عوض ایجاد چیزی جدید است که در خدمت هدفی جدید است، یا حتی بهتر از چیزی که در جای خود وجود دارد، عمل می کند.

تفکر خلاق یک مهارت ضروری زندگی است که در آن افراد به روش های جدید و بدیع فکر می کنند که این طرز تفکر قبلاً استفاده نشده است.

اهمیت تفکر خلاق
از آنجایی که جهان به سرعت در حال متحول کردن ارتباط متقابل فزاینده بین افراد و مکان‌ها است، برای موفقیت باید از تفکری جدید، متفاوت و جلب توجه مخاطبان در حوزه‌های علمی، شخصی و حرفه‌ای زندگی استفاده کرد. تفکر خلاق باعث می شود ایده های شما از ایده های دیگران متمایز شود. تمام این تمرین درگیر شدن در تفکر خلاق اعتماد به نفس شما را زیاد می کند. تفکر خلاق به شما در حل مشکلات، کسب احترام و مبتکر بودن کمک می کند. شما همچنین می توانید ذهن کارآفرینی را برای ایجاد تفاوت در حل مشکلات اجتماعی موجود در جامعه ما ایجاد کنید. اگر می خواهید کسب و کار خود را راه اندازی کنید، تفکر خلاق نیز لازم است و برای کمک به حفظ خانواده و جامعه از نظر اقتصادی، داشتن ایده‌های متفاوت به موفقیت کسب‌وکارتان کمک می‌کند.

برخی از ویژگی ها به عنوان یک متفکر خلاق
• داشتن یک ارزیابی مثبت قوی از خود به عنوان یک انسان. برای چه چیزی بیشتر ارزش قائل هستید؟
• بیان قاطعانه عقاید خود.
• گوش دادن و پذیرایی از ایده های جدید دیگران، حتی اگر به این معنی باشد که آنها با شما متفاوت هستند. پذیرفتن ایده های دیگران، روابط را بهبود می بخشد.
• کنار آمدن با عدم پذیرش ها، به صورت سازنده و استفاده از آن برای ایجاد انگیزه برای انجام بهتر.
• تمایل به ترک منطقه امن به دلیل اینکه گاهی اوقات برای موفقیت ضروری است.
• بررسی پیشینه داستان، نوشتن نقاط قوت و ضعف آن داستان، موقعیت و سپس فکر کردن به راه حل.
• توانایی استقبال از تغییرات جدید، حتی اگر به معنای تغییر روش های معمول برای حل یک مشکل باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شـماره تمـاس 041-33282750
پسـت الـکترونیـکی info@fajrhospital.ir
آدرس پسـتی تبریز / خیابان گلکار / جنب تالار صدرا