تفکر انتقادی
02 مرداد 1401 - 16:26
بازدید 131

• تفکر انتقادی عبارت است از ظرفیت تفکر درست در یک موقعیت، ارزیابی مزایا و معایب به گونه ای که بتوان تصمیمات مناسب را در یک موقعیت اتخاذ کرد.
• تفکر انتقادی مهم است زیرا شما به سادگی نمی توانید بپذیرید که هر چیزی که می شنوید همیشه ۱۰۰٪ درست باشد. همیشه در مورد هر چیزی که در فعالیت های روزانه یاد می گیرید مقداری نادرست وجود دارد، حتی اگر به کوچکی ۰٫۰۱٪ باشد. همیشه نکته ای برای استفاده از تفکر انتقادی وجود دارد، زیرا به طور کلی اعتقاد بر این است که درست است. هدف آموزش در مدرسه تبدیل شدن به یک متفکر انتقادی و بهبود پاسخ به سوالاتی است که همه چیز را بر اساس آنها قرار می دهیم.
• تفکر انتقادی به توانایی درک اطلاعات، از طریق تجزیه و تحلیل کامل، استدلال، عاری بودن از تعصب برای دستیابی به راه حلی مرتبط است. این شامل ارزیابی منابع، مانند داده ها، حقایق، فرآیندهای قابل مشاهده جهان، یافته های تحقیق و توانایی تمایز بین جزئیات مفید و کمتر مفید برای حل مشکلات یا تصمیم گیری است.
• این به فرد کمک می کند تا از باورهای شخصی خود، ذهنیت سفت و سخت و عقاید شخصی خود کناره گیری کند تا سودمندی آن را مرتب کند و حقیقت را برای منافع بیشتر جامعه کشف کند. درک این نکته بسیار مهم است که گاهی اوقات، این نوع تفکر می تواند متفاوت از هر چیزی باشد که از کودکی به شما آموزش داده شده است. اینکه بتوانید یک عقیده آگاهانه برای خود شکل دهید که فقط برای داشتن یک زندگی خوب مهم است.

ویژگی های یک متفکر انتقادی
۱٫ سوال پرسیدن برای هر اطلاعاتی که به شما می رسد و امتناع از پذیرش آن به صورت واقعی.
۲٫ همیشه خود را با روندها، اخبار، قوانین اخیر در میان بسیاری از افراد به روز نگه دارید زیرا ذهن آگاه را نمی توان به راحتی توسط مردم فریب داد.
۳٫ تمایل به گوش دادن به نظرات و راه حل های دیگران، بدون قضاوت.
۴٫ این کار به این دلیل مفید است که می توانید مزایا و معایب بسیاری از نظرات و باورهای افراد دیگر را ببینید و آن را در مقابل باورهای خود ارزیابی کنید تا به یک راه حل موثر برسید.
۵٫ همراه با جریان و کمتر سفت و سخت بودن.
۶٫ مزایا و معایب هر مشکلی که در زندگی با آن مواجه می شوید را بسنجید.
۷٫ ارزیابی و درک اطلاعات قبل از رسیدن به نتیجه.

مهارت‌های تفکر انتقادی برای بقا مهم هستند، زیرا به فرد در دستیابی به راه‌حل‌های بهتر برای حل یک مشکل کمک می‌کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شـماره تمـاس 041-33282750
پسـت الـکترونیـکی info@fajrhospital.ir
آدرس پسـتی تبریز / خیابان گلکار / جنب تالار صدرا