اختلالات اضطرابی و علائم
19 تیر 1401 - 1:20
بازدید 306

نگرانی بیش از حد: یکی از شایع ترین علائم اختلال اضطراب نگرانی بیش از حد است، نگرانی تاشی از اختلالات اضطرابی متناسب با وقایعی که باعث بروز آن می شود نیست و بطور معمول در پاسخ به شرایط عادی روزمره اتفاق می افتد. برای اینکه با عنوان نشانه ای از اختلال اضطراب در نظر گرفته شود نگرانی باید در بیشتر روزها و حداقل به مدت ۶ ماه ادامه یابد و کنترل آن دشوار باشد. نگرانی باید شدید و آزار دهنده باشد و تمرکز برای انجام کارهای روزمره را دشوار کند. افراد زیر ۶۵ سال بیشتر خطر ابتلا به اختلال اضطراب منتشر را دارند، به ویژه افراد مجرد که از نظر اقتصادی-اجتماعی پایین تر سطح جامعه هستند و دارای بسیاری از عوامل استرس زا در زندگی هستند. نگرانی بیش از حد در مورد امور روزمره ویژگی بارز اختلال اضطراب منتشر است. به ویژه اگر به اندازه کافی شدید باشد که در زندگی روزمره اختلال ایجاد کند و تقریبا”حداقل ۶ ماه ادامه می یابد.
عامل دیگر احساس پریشانی: هنگامی که کسی احساس اضطراب می کند بخشی از سیستم عصبی سمپاتیک آنها بیش از حد تحریک می شود و اینکار باعث پاسخ های جسمانی مثل افزایش ضربان قلب، عرق کردن، لرزش و خشکی دهان می شود. این علائم به این علت رخ می دهد که مغز خطری را حس کرده و بدن را برای واکنشی در برابر تهدید آماده می کند و بدن در صورت نیاز به فرار یا مقابله خون را از سیستم گوارشی به سمت عضلات می برد و نیز ضربان قلب را افزایش می دهد. اگر چه این تاثیرات در صورت تهدید واقعی مفید است ولی اگر ترس در ذهن فرد باشد می تواند ناتوان کننده باشد. ضربان قلب و عرق کردن و لرزیدن و خشکی دهان همگی از علائم شایع اضطراب هستند. افراد مبتا به اختلال اضطرابی ممکن است برای مدت طولانی این نوع برانگیختن را تجربه کنند.
عامل دیگر بیقراری: بی قراری یکی از علائم رایج اضطراب به ویژه در کودکان است. فردی که دچار بیقراری است اغلب آنرا بصورت بی تابی توصیف می کند. اگر بیش از ۶ ماه در اکثر روزها بیقراری داشته باشید ممکن است نشانه اضطراب باشد ولی به تنهایی برای تشخیص کافی نمی باشد.
هادی تحفه روانشناس بالینی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شـماره تمـاس 041-33282750
پسـت الـکترونیـکی info@fajrhospital.ir
آدرس پسـتی تبریز / خیابان گلکار / جنب تالار صدرا