يكشنبه 3 شهريور 1398 Sunday 25 August 2019 23 ذی‌الحجه 1440

بیمارستان روانپزشکی فجر تبریز وابسته به سازمانبنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی بوده و با 6000 مترمربع مساحت  5339 مترمربع زیربنا و با یک بخش تخصصی روانپزشکی مردانه از سال 1380 با همکاری مجرب ترین تیم پزشکی استان آذربایجان شرقی فعالیت مینماید.

بیمارستان طرف قرارداد با تمام بیمه ها می باشد و بطور شبانه روز برای خانواده های محترم شهدا و جانبازان و ایثارگران و عموم مردم خدمات درمانی ارائه میدهد. این مركز با ارائه خدمات درمانی اورژانس، بستری، خدمات سرپایی، درمانگاه عمومی، تخصصی، نوار مغزی، الکتروشوك درمانی، كار درمانی، داروخانه با محور قرار دادن بیمار در ارائه خدمات درمانی میكوشد تا با استفاده از بالاترین استانداردهای بهداشتی و فناوری مدرن، با افزایش مستمر كیفیت خدمات درمانی رضایت و اعتماد بیماران را تامین نماید.

 شوک درمانی عبارت است از عبور دادن جریان تضعیف شده الکتریکی از مغز بیمار که این عبور جریان باعث تغییرات شیمیایی و فعل و انفعالاتی در مغز بیمار می گردد. معمولا شوک درمانی در موارد خاصی مانند افسردگی شدید که به درمان دارویی جواب نمی دهد، اسکیزوفرنی، پارکینسون و ... توسط روانپزشک توصیه می گردد.

آمادگی‌های لازم برای بیمار قبل از شوک درمانی

-          بیمار قبل از شوک درمانی حتما باید مشاوره مغز و اعصاب و بیهوشی شده باشد.

-          قبل از شوک درمانی بیمار باید دارو‌های خواب آور مانند کلونازپام را کاملا قطع کند.

-          در صورت مصرف داروهای غیر خواب آور بیمار باید آنها را چندین ساعت قبل از شوک درمانی و همراه مایعات کم مصرف نماید.

-          اگر بیمار از دندان مصنوعی استفاده می‌کند در حین شوک آنها را دربیاورد.

-          بیمار حتما ناشتا NPO)) باشد.

نحوه انجام شوک درمانی:

معمولا طول مدت شوک درمانی حدود 30 الی 40 ثانیه می‌باشد و بعد از به هوش آمدن بیمار علایم حیاتی وی کنترل شده و بعد از یک ساعت استراحت و هوشیاری کامل و صرف مقداری غذا مرخص می‌شود. شوک درمانی خود به دو روش انجام می پذیرد: یکطرفه و دوطرفه. در نوع دوطرفه الکترودهای دستگاه شوک به دو طرف سر متصل می‌شوند ولی در نوع یکطرفه الکترودها طبق تشخیص روانپزشک معالج به یک طرف سر (یک نیمکره مغز) متصل می‌گردند. نوع یکطرفه نسبت به دو‌طرفه با اختلال حافظه کمتری همراه است با این حال سرعت بهبودی در شوک دوطرفه بیشتر است.

واحد شوک درمانی بیمارستان روانپزشکی فجر تبریز متشکل از یک روانپزشک، یک متخصص بیهوشی و یک تکنسین بیهوشی است که در روزهای فرد آماده پذیرش و انجام شوک می باشند. البته بسته به نظر روانپزشک شوک درمانی می‌تواند در روزهای دیگر هفته نیز صورت بپذیرد.

 نوار مغزی (الکتروآنسفالوگرافی)

 واحد الکترو آنسفالوگرافی بیمارستان فجر تبریز در سال 84 شروع بکار کرده است. بیماران پس از هماهنگی با واحد پذیرش می‌توانند همه روزه به این مرکز مراجعه نمایند.

 نوار مغز یا ثبت فعالیت الکتریکی مغز انسان است که این فعالیت‌ها به صورت سیگنال دریافت و مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند. نوار مغزی در مواردی مانند: تشخیص و تعیین محل آسیب مغزی، کمک به تشخیص اختلالات روانی، مطالعه اختلالات خواب بکار می‌رود.لازم به ذکر است نوار مغزی به آمادگی قبلی بیمار نیاز ندارد.

 آشنايي مختصر

    -        الكترودمربوط به دستگاه نوار مغزی به قسمت‌هاي مختلف سر وصل مي‌شوند

         -       يك الكترود به عنوان ent به پيشاني و ديگري به گوش فرد بيمار متصل مي‌گردد.

   -     در يك محيط آرام كه بيمار كاملا بي‌حركت بوده و حتي آب دهانش را نبايد فرو ببرد و پلك نزند شروع به گرفتن نوار مغزي مي‌كنند.

   -          8 پرواگرام براي گزارش به روانپزشك معرف، آماده و به بيمار تحويل مي‌گردد. 


راهنمای مراجعین

منشور حقوق بیمار

شماره تلفن های بیمارستان

راهنمای طبقات

برنامه درمانگاه تخصصی روانپزشکی

برنامه درمانگاه داخلی

ساعات و قوانین ملاقات بیماران بستری

سازمان های بیمه گر طرف قرارداد

فرآیند ثبت شکایات

ورود به سیستم

اطلاعات تماس

 

  • تلفن: 5-04133282750
  • فاکس: 04133282691
    Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  
    http://www.fajrhospital.ir

 آدرس: تبريز بلوار استاد شهريار خيابان گلكار

 

ورود به سرور پست الکترونیک بیمارستان

 

تماس با ما